Anasayfa Kurumsal Faaliyet Alanlarımız Yönetim Sistemleri Ürün Belgelendirme İş Güvenliği Eğitimler Referanslarımız İletişim
Iso 9001:2008
ISO 22000 HACCP Gıda Güvenliği
Iso 14001 Çevre Yönetimi
ISO 16949 Otomotiv Sektörü
ISO 13485 Tıbbi Cihazlar
Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği
İSO 27001 İSO 27799
Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği
 
 

ISO 22000 HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Gıda sektörüne artan ilgi ile beraber Gıda Güvenliği ön plana çıkmıştır. Günümüzde gıda firmalarından ilk istenen belge ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasıdır.

HACCP ISO 22000 çoğunlukla birlikte telaffuz edilmektedir. ISO 22000 çıkmadan önce HACCP kullanılmakta idi. Günümüzde artık ISO 22000 ifade edilmektedir. Bu yönetim sistemi kurulurken gıda kodeksi dikkate alınmalıdır.

Tüm yönetim sistemleri gibi ISO 22000 de kurulurken politika ve hedefler öncelikle belirlenir. Standardın istediği prosedürler hazırlanır. Bu yönetim sisteminin en önemli dokümanlarından biride HACCP planıdır ( Tehlike Analizi, Kritik Kontrol Noktaları. Ayrıca gıda gereksinimlerinin çıkarılması, ürün reçetelerinin hazırlanması zorunludur.

Gıda Güvenliği El Kitabı hazırlanır. İç tetkikler yapılır. Uygunsuzluk çıkması durumunda düzeltici faaliyetler başlatılır. Son olarak Yönetimin Gözden Geçirme toplantısı yapılarak tüm ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi gözden geçirilir

Bu çalışmaların tamamlanmasından sonra Uluslar arası geçerliliği olan ( akrediteli ) belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılarak belgelendirme çalışmaları tamamlanır.

ISO 9001 22000 ile entegre kurmak isterken ortak prosedürler belirlenir ve 2 sistem içinde tek bir prosedür kurulur. Örneğin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Doküman Kontrol Prosedürü zorunluluğu vardır. Aynı zorunluluk ISO 22000  içinde geçerli. Buna göre tek bir doküman kontrol prosedürü hazırlanarak iki sisteminde istediği konular prosedürde tanımlanır.

Yeni yönetmeliklere göre Gıda Üretim İzni almak için Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaların belirlenmesi HACCP alt yapısının kurulması ve beyan edilmesi zorunluluğu gelmiştir.

 

 
 
swiss replica watches www.replicatime.me
Valentino Replica Handbags Prada Replica Handbags
YSL Replica Handbags
Dior Replica Handbags
Balenciaga Replica Handbags Patek Philippe Replica Watches Richard Mille Replica Watches Ulysse Nardin Replica Watches Blancpain Replica Watches Rolex Replica replica watches swiss replica watches
  AnasayfaKurumsal Faaliyet Alanlarımız Yönetim Sistemleri Ürün Belgelendirme Eğitimler Referanslarımızİletişim Site Haritası
Web Tasarım & Hosting
Atak Domain
kale kalite