Anasayfa Kurumsal Faaliyet Alanlarımız Yönetim Sistemleri Ürün Belgelendirme İş Güvenliği Eğitimler Referanslarımız İletişim
Iso 9001:2008
ISO 22000 HACCP Gıda Güvenliği
Iso 14001 Çevre Yönetimi
ISO 16949 Otomotiv Sektörü
ISO 13485 Tıbbi Cihazlar
Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği
İSO 27001 İSO 27799
Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği
 
 

Iso 14001 Çevre Yönetim Sistemi

Günümüzde enerji verimliliğinin kaçınılmaz olması, doğal kaynakların daha iyi kullanılması, çevreye daha atık bırakmamak, atıkların tekrar kullanıma kazandırılması, ekolojik dengenin bozulmaması için Çevre Yönetim Sisteminin kurulması ve yönetilmesi kaçınılmaz olmuştur.

Çevre Yönetim Sistemi kurulurken ISO 14001 standardının yanında yürürlükteki yasal şartlar (kanun, yönetmelik, tebliğler ) göz önüne alınmalıdır.

Sistem kurulurken önce Çevre Politikası ve politika ile uyumlu hedefler oluşturulur. Tüm atıklar sınıflandırılır. Çevre Boyutları belirlenir. Tüm bu çalışmalar sonucunda Yönetim Programı hazırlanır. ISO 14001 standardının istemiş olduğu prosedürler ve Çevre El Kitabı hazırlanır. İç tetkikler yapılır. Uygunsuzluk çıkması durumunda düzeltici faaliyetler başlatılır. Son olarak Yönetimin Gözden Geçirme toplantısı yapılarak tüm ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi gözden geçirilir.

Bu çalışmaların tamamlanmasından sonra Uluslar arası geçerliliği olan ( akrediteli ) belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılarak belgelendirme çalışmaları tamamlanır.

ISO 9001 14001 ile entegre kurmak isterken ortak prosedürler belirlenir ve 2 sistem içinde tek bir prosedür kurulur. Örneğin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Doküman Kontrol Prosedürü zorunluluğu vardır. Aynı zorunluluk ISO 14001 içinde geçerli. Buna göre tek bir doküman kontrol prosedürü hazırlanarak iki sisteminde istediği konular prosedürde tanımlanır.

Atıklar, bertaraf kuruluşlarına verilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; Bertaraf kuruluşunun atıkları taşınması, depolanması, bertaraf’ı veya yeniden kullanıma kazandırılması konusunda lisanslı olması gerekmektedir. Hangi atıklar ne şekilde tanımlanacak Tehlikeli Atıklar Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Ambalaj Atıkları Yönetmeliğine göre ambalaj atıkları geri kazanılmaya çalışılacaktır.

Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Ve Lisanslar Hakkında Yönetmelikte belirtilen Ek-1 veya Ek-2 listelerinde belirtilen firmalar Çevre Görevlisi bulundurmak zorundadır.

 

 

 
 
swiss replica watches www.replicatime.me
Valentino Replica Handbags Prada Replica Handbags
YSL Replica Handbags
Dior Replica Handbags
Balenciaga Replica Handbags Patek Philippe Replica Watches Richard Mille Replica Watches Ulysse Nardin Replica Watches Blancpain Replica Watches Rolex Replica replica watches swiss replica watches
  AnasayfaKurumsal Faaliyet Alanlarımız Yönetim Sistemleri Ürün Belgelendirme Eğitimler Referanslarımızİletişim Site Haritası
Web Tasarım & Hosting
Atak Domain
kale kalite