Anasayfa Kurumsal Faaliyet Alanlarımız Yönetim Sistemleri Ürün Belgelendirme İş Güvenliği Eğitimler Referanslarımız İletişim
Iso 9001:2008
ISO 22000 HACCP Gıda Güvenliği
Iso 14001 Çevre Yönetimi
ISO 16949 Otomotiv Sektörü
ISO 13485 Tıbbi Cihazlar
Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği
İSO 27001 İSO 27799
Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği
 
 

Iso 9001:2008 - Iso 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi

Sürekli iyileştirmeyi ve müşteri memnuniyetini kendine felsefe edinmiş kuruluşların, kurup yönettikleri bir yönetim sistemidir. Özellikle müşteri beklentilerinin çok fazla arttığı günümüzde kalite olgusunun kaçınılmaz olduğu aşikârdır. Karlılığı arttırmanın yolu daha fazla üretmekten geçtiğinden üretim esnasında da hatalı ürünleri yakalamak yerine hatayı kaynağında yok etmek daha az maliyet gerektiren bir unsurdur.

Politika ve politika ile uyumlu hedefler belirlenir, organizasyon şeması ve görev tanımları yapıldıktan sonra ISO 9001:2008 Standardının istediği dokümantasyon hazırlanır ve kayıtlar tutulur. Standardın istediği 6 adet prosedür olmak zorundadır. Bu Prosedürler;

  • Doküman Kontrol Prosedürü
  • Kayıtların Kontrolü Prosedürü
  • İç Tetkik Prosedürü
  • Uygun Olmayan Ürün/Hizmet Prosedürü
  • Düzeltici Faaliyet Prosedürü
  • Önleyici Faaliyet Prosedürü

ISO 9001:2008 süreç odaklı yönetim sistemi olduğu için firma süreçlerini belirleyip bunları yönetmesi gerekmektedir. ( Örneğin Satış Süreci, Üretim Süreci, Satınalma Süreci )

Süreçler belirlendikten sonra her bir süreç için performans kriterleri saptanır. Bu kriterlere hedefler verilir ve belirli periyotlar ile değerlendirilir. Örneğin Üretim Sürecimiz için  iç hata oranları, arizi duruşlar, tashih ( düzeltme ), üretim performansı, sevkiyat oranları gibi Satış süreci için Aylık Satış Miktarları, müşteri şikayet sayısı, müşteri iadeleri gibi performans kriterleri belirlenebilir.

Kalite El Kitabı hazırlandıktan sonra iç tetkikler yapılır. Uygunsuzluk çıkması durumunda düzeltici faaliyetler başlatılır. Son olarak Yönetimin Gözden Geçirme toplantısı yapılarak tüm ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi gözden geçirilir.

Bu çalışmaların tamamlanmasından sonra Uluslar arası geçerliliği olan ( akrediteli ) belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılarak belgelendirme çalışmaları tamamlanır.

 

  AnasayfaKurumsal Faaliyet Alanlarımız Yönetim Sistemleri Ürün Belgelendirme Eğitimler Referanslarımızİletişim Site Haritası kale kalite